Prague catering

Language EN

Novoměstská radnice

Jen těžko budeme hledat prostory, které mají svou dlouhou a historickou hodnotu. Novoměstká radnice v Praze na Karlově náměstí nabízí mnoho reprezentativních prostor, které lze využít pro mnoho společenských akcí. Mázhaus, Velký sál a mnoho dalších prostor k využití pro všechny typy různých společenských a cateringových akcí.

Novoměstská radnice – Mázhaus

Vstupní gotická sloupová síň s klenbou je největším nesakrálním prostorem vrcholné gotiky v Čechách, který se dochoval. Mázhaus se nachází v přízemí jižního křídla Novoměstské radnice. Konají se zde tiskové konference, semináře, Coffebreaky, rauty a mnoho dalších společenských událostí.

Podlaha je pískovcová, strop je klenutý, na stěnách jsou dochované zbytky kreseb. Uprostřed místnosti jsou dva sloupy. Osvětlení je řešeno nástěnnými halogenovými svítidly. Salonek je vytápěn podlahovým topením. Ve východní stěně je vstup do věže, na severní straně je schodiště vedoucí do suterénu. Přístup je z nádvoří nebo Karlova nám. (po dobu rekonstrukce fasády pouze z nádvoří). Výměra: 191 m2.

Novoměstská radnice – Velký sál

Velký sál se nachází v I. patře východního křídla Novoměstské radnice a má plochu 260 m2. Konají se zde koncerty, konference, galavečeře, rauty a další kulturní a společenské akce.

Podlaha Velkého sálu Novoměstské radnice je dřevěná, leštěná. V jižní stěně jsou umístěna 4 velká okna. Na stěnách jsou zbytky nástěnných maleb, pocházejících ze 16. století. Na východní stěně je přístup do přilehlé kaple a do věže. Uprostřed sálu jsou tři sloupy. Vzhledem k historickému charakteru Velkého sálu není možné cokoliv umisťovat na stěny. Osvětlení je řešeno halogenovými žárovkami ve stropu + 4 halogeny na západní straně (na pódium). Na konference je nutno přisvítit. Sál je vytápěn podlahovým topením.

Novoměstská radnice – pronájem a kapacity (ideální počet)

Novoměstká radnice v Praze na Karlově náměstí nabízí mnoho dalších prostor k využití pro všechny typy různých společenských a cateringových akcí. Máte zájem o více informací o pronájmu prostor Novoměstké radnice v Praze a možnostech cateringové akce? Prague catering – Váš spolehlivý a kreativní cateringový partner – kontakt.

Novoměstská radnice fotogalerie

Novoměstská radnice Praha 2 | Catering PrahaNovoměstská radnice Praha 2 | Catering PrahaNovoměstská radnice Praha 2 | prague-catering.czNovoměstská radnice Praha 2 | prague-catering.czNovoměstská radnice Praha 2 | prague-catering.czNovoměstská radnice Praha 2 | prague-catering.cz

Novoměstská radnice – historie

Novoměstská radnice, která leží na rohu Vodičkovy ulice a severního průčelí Karlova náměstí v Praze 2, patří k nejvýznamnějším stavbám na Novém Městě pražském, jež byly vybudovány v době Karla IV. Přáním Karla IV. bylo, aby se Karlovo náměstí (tehdy Dobytčí trh), stalo nejen významným obchodním střediskem, ale i důstojným protějškem náměstí Staroměstského. To byl také důvod, proč Novoměstská radnice měla vynikat výstavností.

Novoměstskou radnici tvoří několik budov a jejich výstavba probíhala postupně, po etapách. Nejstarší část stavby je východní křídlo (Vodičkova ulice), jeho stavba probíhala v letech 1377–1398. Po roce 1411 bylo pod vedením Martina Frička a mistra Kříže stavěno křídlo jižní s průčelím na Karlovo náměstí. Z těchto let (1411–1418) je v přízemí hlavního jižního křídla dochován dvojlodní sál o šesti klenutých polích, nesených dvěma válcovitými pilíři a zabírá plochu téměř celého křídla. Obnoven je ve své původní renesanční podobě. Síň je 23 metrů dlouhá, 11 metrů široká a výška stropů síně je 7 metrů. Dominanta Novoměstské radnice, radniční věž, byla založena roku 1451 a je umístěna v jihovýchodním nároží (tvoří roh Vodičkovy ulice a Karlova náměstí). Stavba věže probíhala v letech 1452–1456. Vysoká je 70 metrů a na její vrchol vede 212 schodů. Má šest podlaží. Přízemí věže sloužilo jako věznice. V prvním patře je umístěna gotická, později barokně upravená kaple Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava. Kaple sloužila také jako poslední útočiště odsouzeným na smrt. Na stěně je freska s námětem Práva a Spravedlnosti. Nejvyšší patro sloužilo jako byt hlásného. Střecha a ochoz věže jsou z let 1722–1725. V letech 1520–1526 bylo Benediktem Riedem renesančně upraveno jižní křídlo a hlavní průčelí (tuto podobu s vysokými štíty má průčelí dnes). Po požáru v roce 1559 bylo postaveno křídlo západní a severní a Bonifácem Wohlmutem renesančně upraveno i křídlo východní (Vodičkova ul.), v němž zůstala (v 1.patře) zachována původní rozsáhlá gotická síň s gotickou žebrovou klenbou na renesančních podpěrách. Po těchto rekonstrukcích a dostavbách byl rozsahově vývoj radnice dokončen: vznikla budova se čtyřmi křídly, arkádovým dvorem a s věží v jihovýchodním nároží. Čerpáno z Wikipedie.cz


Kontaktujte nás

[39]